Erken Yaşta İngilizce Öğrenimi Gerekli Midir?

Genel olarak, bir kişinin zihni ne kadar gençse, ikinci, hatta üçüncü bir dili öğrenmek o kadar kolay olur. Çocuklarınıza yabancı bir dil öğretmeyi düşünüyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken hususlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yabancı ve yeni bir dil öğrenmek, ister çocuk ister yetişkin olsun, herkes için bariz bir çaba gerektirir, ancak ne kadar gençseniz o kadar kolay olur – sonuçta, Türkçe konuşmayı nasıl öğrendiğinizi hatırlıyor musunuz?

Çocuklarınıza yabancı dil öğretmeyi düşünürken, bu beceriyi bilmenin ve edinmenin gelecekte çocuklarınıza sağlayacağı faydaları düşünmek önemlidir. Kariyer düzeyinde, ikinci veya üçüncü bir dilde iletişim kurabilen profesyoneller, ek sorumluluklar ve iş fırsatlarını benimseyebildikleri için her zaman daha fazla arzu edilir.

Bu anlamda, gelecekte bilinmesi daha faydalı olabilecek diller hakkında düşünmek isteyebilirsiniz. Örneğin, İngilizce günümüzde küresel düzeyde iş dünyasının ana dilidir, bu nedenle dünyanın her yerindeki aileler İngilizce’yi öğrenilecek en iyi dillerden biri olarak önceliklendirmektedir. Buna ek olarak, Çince-Mandarin, İspanyolca ve Portekizce gibi diller, iş becerisine sahip diller olarak giderek daha popüler hale geliyor.

Araştırmalar, bilişsel ve akademik düzeyde, ek bir dil öğrenen çocukların daha yaratıcı olduklarını, karmaşık problemleri çözmede daha iyi olduklarını ve genellikle standart testlerde daha yüksek puan aldıklarını göstermektedir. Çocuklar ikinci bir dili öğrendikten sonra, diğer dil yapılarını anlamaları daha kolaydır, bu yüzden uzmanlar öğrenilen her yeni dilin bir öncekinden daha kolay olduğunu söylüyor.

Kişisel düzeyde, bir kişi ne kadar çok dil konuşursa, diğer ülkelerden ve kültürlerden farklı insanlara ve kaynaklara o kadar iyi erişim sağlar. Ek olarak, çocukların diğer kültürleri, ifadeleri ve iletişim tarzlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Bu, çocukları dünyanın ne kadar büyük olduğunu takdir etmeye teşvik edebilir ve zihinlerini büyük ölçüde açacaktır – ki bu her zaman iyi bir şeydir.

Son olarak, bir yabancı dilde ileri düzeyde veya akıcı olan çocuklar, yurtdışında pratik yaparken özellikle memnun hissedeceklerdir. Yabancı insanlarla iletişim kurabildiklerini keşfetmek, özgüvenlerini, özerkliklerini ve özgüvenlerini artıracaktır.

Ne kadar genç, o kadar iyi mi?
Çocuklar henüz bebekken, çevrelerindeki dünyadan aldıkları uyarıları anlamak için zihinleri her gün yapılandırılır ve yapılandırılır.

Uzmanlar, ergenlik yaşlarından önce bir dil öğrenen çocukların, ana diline benzer bir telaffuz elde etme olasılığının daha büyük öğrencilere göre daha yüksek olduğunu söylüyor. Ayrıca, araştırmalar, çocukların herhangi bir dilin kurallarını edinme konusunda doğuştan gelen bir yeteneğe sahip olduklarını bulmuştur – bu yetenek yetişkinlikte kaybolmaktadır.

Çocukların zihinleri her şeyi emen “sünger gibi” olarak bilinse de, bir dili öğrenmeden önce onlara bir dili öğrenmeleri ve tam olarak anlamaları için yeterli zaman verilmesi önerilir. Aksi takdirde, kendilerini gerçekten nasıl ifade edeceklerini bilemeyecekleri karışık bir dönemden geçebilirler.

Her halükarda, bir dili öğrenmeye ne kadar çok yıl verilirse ve dilden ne kadar çok yararlanılırsa, elde edilecek yeterliliğin o kadar büyük olacağı aşikar bir gerçektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir